به نام آفریدگار
هماتولوژی (شگفتی های خون)


.:: آخرین مطالب ::.

عنوان تاریخ
آنمی مگالوبلاستیک ناشی از کمبود ویتامین B12 شنبه ۱۵ تیر۱۳۹۲
واریانت های RBC جمعه ۱۴ تیر۱۳۹۲
آنمی فقر آهن(IDA) چهارشنبه ۱۲ تیر۱۳۹۲
تصویر میکروسکوپی زیبا سه شنبه ۱۱ تیر۱۳۹۲
ساخت موش از یک قطره خون جمعه ۷ تیر۱۳۹۲
بازی تعیین گروه خونی! دوشنبه ۳ تیر۱۳۹۲
اجسام پاپن هایمر شنبه ۱ تیر۱۳۹۲
كم‌خوني در رفتار افراد تأثيرگذار است سه شنبه ۲۱ خرداد۱۳۹۲
اطلس هماتولوژی سه شنبه ۲۱ خرداد۱۳۹۲
تهیه گسترش خونی دوشنبه ۲۰ خرداد۱۳۹۲
چند تصویر با میکروسکوپ الکترونی یکشنبه ۱۹ خرداد۱۳۹۲
... یکشنبه ۱۹ خرداد۱۳۹۲

موضوع: Hematology

یک گسترش خون محیطی حاوی اطلاعات مهمی می باشد البته به شرط اینکه در تهیه آن کلیه نکات ضروری رعایت شده باشد.

یک قطره خون در انتهای یک لام گذاشته و به وسیله یک لام دیگر و با یک سرعت مناسب یک گسترش شعله شمعی تهیه می کنیم. به این روش ,روش گوه ای می گویند.هر چند امروز شعله شمعی بودن لام کمتر مورد بحث قرار می گیرد چون باعث توزیع غیر یکنواخت سلول ها در لام می شود.

چنانچه نمونه خون رقیق بوده و کم خونی وجود داشته باشد برای تهیه گسترش مناسب باید زاویه را بزرگتر انتخاب کرده و با یک حرکت سریع گسترش را تهیه کرد. در مورد نمونه غلیظ نیز باید زاویه را کوچکتر انتخاب کرده و با حرکتی آرام تر گسترش را تهیه کرد. زاویه نرمال ۴۵ درجه می باشد.

استفاده از خونی که دارای ذرات لخته است برای مطالعه مناسب نیست. ذرات لخته باعث می شود پلاکت ها افت شدید داشته باشند. لازم به ذکر است که اگر نمونه بیوپسی باشد ترابوکل های استخوانی هم دیده می شود که نباید با لخته اشتباه شود.

برای گزارش مورفولوژی سلول های توکسیک و نوتروفیل های واکوئل دار در عفونت ها ترجیحاً از خون بدون ضد انعقاد ،گسترش تهیه شود. چون به صورت کریستال وارد سلول میشود .
گسترش تهیه شده باید بلافاصله در هوا خشک شده و هرچه زودتر رنگ آمیزی شود و برای هر نوع رنگ آمیزی باید از فیکس کننده مناسب آن استفاده کنیم.

برای رنگ امیزی گسترشهای خونی از رنگهای مخلوط  بازی (متیلین بلو و ازور) و اسیدی (ائوزین ) استفاده میکنیم .با مخلوط کردن رنگ ها همه قسمتهای سلول چه اسیدی و چه بازی قابل رنگ امیزی هستند .

گلبولهای قرمز الگوهای متفاوتی را در رنگ امیزی خواهند داشت . گلبولهای قرمز نابالغ (رتیکولوسیت – بازوفیلیک و .. ) رسوب RNA زیادی دارند و این عامل باعث اسیدی شدن انها میشوند . بنابراین رنگهای بازی را بیشتر از سلولهای بالغ به خود جذب میکنند . (در واقع بازوفیلیک هستند ).

رنگ امیزی به این صورت است که اسمیرهای خشک شده را با محلول می گرونوالد (ائوزین متیلین بلو ) به مدت سه دقیقه مجاورت میکنیم سپس به مقدار مساوی محلول بافری  فسفات (PH=7.3 ) را به ان اضافه میکنیم و بعد از سه دقیقه همین کار را تکرار میکنیم . در ادامه از رنگ گیمسا برای رنگ امیزی استفاده میکنیم . رنگ گیمسا از مخلوط آزور و ائوزین تولید میشود . نحوه تهیه رنگ گیمسا به این صورت است که 1 میلی لیتر از محلول غلیظ گیمسا را به یک میلی لیتر از آب مقطر یا بافر فسفات (PH : 6.8 – 4.7) اضافه میکنیم . بعد از 15 دقیقه با محلول بافری رنگ گیمسای روی لام را به ارامی شستشو میدهیم و در اخر اسلاید را در محلول خاص لام ها خشک میکنیم .

  لینک فیلم آموزشی تهیه اسمیر خون محیطی
نویسنده : هماتولوژیست
دوشنبه ۲۰ خرداد۱۳۹۲


درباره نویسنده

هماتولوژیست ٍ سلام دوستان,
من این وبلاگ رو جهت یادگیری خودم راه اندازی کردم,
امیدوارم شما دوستان بازدید کننده هم از مطالب جمع آوری شده بهره ببرید و البته کمال افتخاره برام اگه اطلاعات خودتونو هم با این وبلاگ در میون بذارید.
متشکرم.
ایمیل : hematologist88@yahoo.com

آمار بازدید
  خوش آمدید
نویسندگان:

وضعیت وبلاگ :

اوقات شرعی :

تبلیغات